Jaunākais

Veselības aprūpes sistēma Norvēģijā

Veselības aprūpes sistēma Norvēģijā ir viena no labākajām pasaulē. Ikvienam Norvēģijas iedzīvotājam ir tiesības uz veselības aprūpi, ieskaitot arī studentus, kuri Norvēģijā dzīvo vairāk par 1 gadu.

Sabiedrības veselības aprūpes pakalpojumi

Veselības aprūpes sistēma Norvēģijā nav bezmaksas, kā parasti daudzi uzskata, tomēr lielā mērā to subsidē valdība, un atbalsta Norvēģijas apdrošināšanas sistēma (NIS vai „Folketrydgen“). Tas ļauj pacientiem veselības aprūpi saņemt bez maksas vai par nelielu samaksu. Privātās veselības aprūpe pacientiem maksā ievērojami vairāk. Personām, kuras dzīvo un strādā Norvēģijā ilgāk nekā gadu, ir jāpakļaujas valsts apdrošināšanas sistēmai, kas kompensē sabiedrības veselības aprūpi un piešķir tiesības uz piekļuvi veselības aprūpes pakalpojumiem.

Bezmaksas kartiņa

Pacientiem pēc katra apmeklējuma veselības aprūpes iestādē ir jāveic samaksa par pakalpojumiem, bet izmaksām sasniedzot noteiktu robežu (2105 NOK; 2014. gada dati), tiek piešķirta „bezmaksas kartiņa“ (frikort), kura nozīmē, ka veselības aprūpe esošajā kalendārajā gadā turpmāk būs bezmaksas un apmeklējot medicīnas iestādi būs vien jāuzrāda sava „bezmaksas kartiņa.“ Jāiegaumē, ka kartiņa nav derīga, vēršoties pie privātiem speciālistiem.

ES vai Eiropas Ekonomikas zonas pilsoņi var izmantot Eiropas veselības apdrošināšanas karti (izsniedz bezmaksas).

Visiem Norvēģijas iedzīvotājiem, kuri ir reģistrēti valsts iedzīvotāju reģistrā, automātiski tiek piešķirts ģimenes ārsts, taču nav aizliegts paša spēkiem atrast citu ģimenes ārstu un nomainīt to. Ģimenes ārstu nedrīkst mainīt vairāk par divām reizēm gadā.

Ātrās palīdzības pakalpojumi un transports Norvēģijā ir bezmaksas, šos pakalpojumus kompensē nacionālā apdrošināšanas sistēma. Neatliekamās palīdzības reaģēšanas laiks ir ļoti īss. Ātrās palīdzības numurs Norvēģijā: 113.

Nogurdinošā gaidīšana

Pacientam, gribot saņemt nosūtījumu pie konkrēta veselības aprūpes speciālista, vispirms ir jāapmeklē ģimenes ārsts. Ja tas nav ārkārtas gadījums, vizīti pie konkrētā speciālista var nākties gaidīt vairākas nedēļas vai pat vairākus mēnešus. Daudz, lai izvairītos no ilgās gaidīšanas un ātrāk apmeklētu nepieciešamo speciālistu, bieži vien vēršas pie privātārstiem.

Privātie medicīnas pakalpojumi

Zobārstniecības pakalpojumi galvenokārt ir privāti, jo lielākā daļa no tiem netiek kompensētas no valsts veselības apdrošināšanas sistēmas budžeta. Zobu aprūpe tiek kompensēta bērniem līdz 18 gadiem un pensionāriem. Šī iemesla dēļ valstī ir liels skaits privāto zobārstniecības klīniku, un to pakalpojumi ir dārgi.

Recepšu zāles Norvēģijā var iedalīt divās kategorijās – baltās un zilās – un, attiecīgi, ir bezmaksas vai subsidētas. Subsidētās zāles ir nopērkamas par nelielu samaksu. Un aptiekas Norvēģijā var atrast bez lielām problēmām, katrā rajonā var atrast vismaz vienu aptieku.

Informācijas avots: http://blog.norvegu24.lt/sveikatos-prieziuros-sistema-norvegijoje/

Atstājiet savu komentāru