Jaunākais

2019. gadā Norvēģijā prognozē pilnīgu krīzi

Galvenais „Eika Gruppen” ekonomists norāda, ka bezdarbs Norvēģijā turpinās pieaugt, un 2019. gadā pēc naftas rūpniecībā sabrukuma, situācija tiks vērtēta kā absolūti kritiska. Pastāv bažas, ka bezdarbs būs skāris 150 000 iedzīvotāju. Tā tiek rakstīts „E24“.

Samazinās gan naftas cena, gan darba vietu skaits

Pēc Statistikas departamenta (SSB) datiem, naftas cena kopš pagājušā gada ir samazinājusies par 50,93%, bet bezdarba līmenis pieaudzis par 4,5%. Naftas nozarē strādājošie cilvēki jau tagad pamanījuši, ka arvien vairāk darbinieku zaudē darbu, bet uzņēmumi arvien vairāk cenšas samazināt savus izdevumus. Pēc eksperta domām, nākotnes perspektīvas nepadara gaišākas arī prognozes par naftas atradni „Johan Sverdrup”, – tiek prognozēts, ka 2019. gadā naftas krājumi šajā atradnē beigsies. Līdz ar šī projekta beigām vairāk darbavietu naftas rūpniecībā netiek prognozēts. „Johan Sverdrup” projekta beigām būs izšķirošā nozīme paredzamajai kritiskajai situācijai.

Politiķi nezina, ko darīt

Jan Ludvig Andreassen ekonomikas ziņu portālam pauda, ka valsts politiķi nav atraduši nevienu, kurš zinātu, kā rīkoties. Pēc viņa domām Centrālai Bankai vajadzētu darīt visu, lai procentu likme tiktu samazināta līdz 0% tā iemesla dēļ, lai varētu izglābt atlikušās darba vietas.

Pirms mēneša naftas nozare jau bija samierinājusies, ka naftas cenai nokrītot līdz 60 dolāriem par barelu, viņi vēl spēs „izdzīvot”, taču pagājušajā nedēļā naftas cena sasniedza kritisko līmeni – 48,18 dolāri par bareli. Pēc eksperta domām, pastāvot tādām naftas cenām, investīcijas atmaksātos vien tad, ja tās būtu ieguldītas jaunu naftas atradņu meklēšanā, bet ne ražošanā un ekspluatācijā.

Ne visi ir noskaņojušies tik pesimistiski

Taču tajā pašā laikā, kad Andreassen norvēģus brīdināja sagatavoties grūtiem laikiem, Nordea galvenais pārvaldnieks Steinar Juel sacīja, ka nav pārliecināts, vai Norvēģija sasniegs dibenu. Pēc viņa domām, naftas cena 2019. gadā var nedaudz palielināties un pat ja tā nebūs, kuģu būvniecības kompānijas Norvēģijā ir kompetentas un, ja būs nepieciešams, pavisam noteikti mācēs pielāgoties, mainot darba raksturu. Tātad Nordea galvenais pārvaldnieks Steinar Juel nav noskaņots uz ekstremāliem viedokļiem.

Tomēr Juel piekrīt kolēģu prognozēm par pieaugošo bezdarba līmeni. No 2016. gada pārejot uz 2017. gadu, bezdarba līmenis valstī sasniegs 5%, taču pēc pēdējām ziņām, investīciju samazināšana nebūs strauja, un tirgum būs iespēja pārorientēties uz izdevīgākām nozarēm.

Nav jau pirmā reize, no bedres izkāpsim

Pēc Steinar Juel domām, naftas cenai vajadzētu pieaugt līdz 70 dolāriem par barelu, lai Norvēģijas rūpniecības nozare balansētu uz komforta zonas, taču viņš neapņemas prognozēt, kad tas varētu notikt. Mēs jau izdzīvojām vienu ļoti spilgtu naftas nozares krīzes gadījumu 80. gados, izdzīvosim arī nākamajā reizē, jo šajā nozarē esam pieredzējuši vairāk nekā citi, kā arī esam ekonomiski stipra valsts.

Informācijas avots: http://norvegijosnaujienos.info/2015/09/16/2019-m-norvegijoje-prognozuojama-visiska-krize/

Tāpat Jums varētu interesēt arī:

2 Comments on 2019. gadā Norvēģijā prognozē pilnīgu krīzi

  1. Janis // 2015-09-19 at 09:57 //

    2019. Gadā tikai sāksies naftas ieguve Johan Sverdrup laukā, un tur nafta tik drīz nebeigsies. Tā kā sis raksts vairāk vai mazāk ir mulkības.

  2. Gunch // 2015-10-08 at 16:42 //

    Re kà.. letiņu janķelis…visu zina labaak.

Atstājiet savu komentāru